Äriplaan – Kuidas alustada?

Hoiatus! Puhtalt äriplaaniteemaline postitus.

Paljud on seda postitust nüüd juba mõnda aega oodanud aga olen seda siiski edasi lükanud. Miks? Noooh… Kuna minu äriplaani toetuse tähtaeg ei ole endiselt kukkunud ja hetkel ei ole mul uudiseid ka selle kohta kuidas mul nende hindajate silmis läheb, on ikka sees selline pisikene kartus, et mis siis, kui mul jäi midagi mainimata või tundub kellelegi, et idee pole teostamist väärt. Ma südamest ikka loodan, et nii pole ja selle pärast ju saigi nii põhjalik plaan tehtud, et keegi ei saaks öelda nagu ma pole oma riske piisavalt kaalunud või midagi muud sarnast. Aga kartus on sellegipoolest seni kuni see hetk saabub. Ja kui lõpuks tuleb välja, et mul on ikkagi vaja veel tööd teha, siis miks peaksin ma jagama siin õpetussõnu sellest kuidas kirjutada giga äriplaani, kui minu enda oma tegelikult nii hea ei olegi? Kõik kes vähegi asjaga kursis, võivad ju öelda, et ära muretse ja küll on ja oiii nii head plaani ma pole ammu näinud aga ikka on sees selline pisikene virvendus kuni vastuse saamiseni. Suuresti muidugi selle pärast mida see mulle endale tähendab!

Aga nüüd teema juurde… Hoolimata sellest, et minu tähtaeg veel kukkunud ei ole ja olen avatud võimalusele, et võibolla tuleb plaaniga veel tööd teha, saan ma ju rääkida sellest miks üldse on mõtekas äriplaani kirjutada, miks mina seda tegin ja üleüldse teeks selle äriplaani postituste saagaga algust.

Ma jätan selles postituses rääkimata kõik sellised asjaolud ja mõtted, et äriplaan aitab sul saada toetust või leida investoreid või panna paika ettevõtte juhatusesisesid suhteid ning muud sarnast. Need jäägu mõneks teiseks korraks. Räägin pigem sellest mida äriplaani kirjutamine sulle endale annab.

Ütlen siis kohe ära, et üks suurimaid põhjuseid miks äriplaani kirjutada on ikka selleks, et olla kursis oma loodava ettevõtte iga aspektiga. Kui sul on kindel idee ja sa oled selle üksipulki läbi mõelnud, teinud enda jaoks ära kõik prognoosid ja arvutused, siis why not, saad rahulikult ka ilma hakkama. Pane enda jaoks vajalik kirja ja hakka pihta. Kui sa enda jaoks kõike läbi mõelnud ei ole või täpselt ei tea kas oled, on väga hea kasvõi hakata läbi mõtlema erinevaid punkte (nt allpool toodud pildi põhjal). Tegelikult selgub minu arvates üsna ruttu asjaolu kas peaksid plaani kirjutama või mitte. Mina arvasin samuti, et olen enda jaoks kõik läbi mõelnud ja enamasti olingi aga siiski andis plaani kirjutamine mulle kõvasti parema ülevaate olukorrast. Alustasin ma nagu paljud teised seda plaani kirjutamist… Ikka selleks, et saada toetust. Olgugi, et kõik korrutasid, et plaani ei tohi kirjutada toetuse saamiseks vaid endale. No mis sellest eks. Mina kirjutan. Seega ma noogutasin alati lihtsalt kaasa ja omalegi üllatuseks avastasin ühel hetkel, et tõepoolest kirjutan seda plaani juba mõnda aega endale ja selleks, et kaaluda läbi kõik oma riskid ja võimalused.

Kui plaani tegemine oleks mulle öelnud, et idee pole teostamiseks veel piisavalt küps või üldse mitte tulutoov, oleksin ma plaanist ka loobunud. Niisama kusagilt raha nuiata ei ole mõtet. Seega sain ma plaani kirjutamisest juurde enesekindlust oma idee elluviimiseks ja arvan, et see on ka teine oluline punkt, miks äriplaani kirjutada. Ma ei karda ebaõnnestuda, sest ma tean, et kui miski ei tööta, tuleb teha korrektuure ja proovida uuesti. Sipelda seni kuni töötab.

Võibolla annab plaani kirjutamine sulle endale ka võimaluse läbi mõelda kõik need kohad, kus miski ei pruugi õnnestuda. Mida sa siis teeksid või kuidas toimiksid? Paberil on ju ikkagi kergem ebaõnnestuda ja läbi mängida erinevaid olukordi. Just selleks, et kunagi olla valmis erinevateks muudatusteks mida võibolla tegema pead. Äriplaan ei ole raiutud kivisse ning suure tõenäosusega läheb sinu tegevus paberil märgituga teistsugust rada juba peale esimest kvartalit. Suhtumine aga on siin lihtne… Kui miski ei toimi, leia see viga ja paranda. Mis sellest, et ei lähe täpselt nii nagu sa plaanisid. Vähemalt oled sa ettevalmistunud.

Seetõttu ei poolda ma ka näiteks sellist kirjutasin-äriplaani-tunniga/päevaga suhtumist. Seda võiksid sa teha võibolla siis kui sa tõepoolest oled surmani kindel, et oled niikuinii kõik läbi mõelnud ja sul on nt varasem ettevõtluskogemus. Lase käia, ole kreatiivne, sulg jooksma ja plaan valmis. Minu silmis võtab hea plaan ja asjade läbi mõtlemine ikkagi aega ning õnneks või kahjuks ei tunne ma, et see minu kreatiivsuse surmaks. Jah, see on üks äriplaani vastaste põhiargumente. Et äriplaan surub raamidesse ning sellest on kasu vaid esimeseks kvartaliks, sest siis niikuinii kõik muutub. Seni kuni sa selleks valmis oled, ei näe mina probleemi. Muidugi on võimalik, et peaksid oma super ideega kohe vette hüppama ja lootma, et ujud aga ma soovitan enne siiski vähemalt uurida kui sügav vesi on. Kui sa selles päris kindel ei ole, siis äriplaani struktuuri läbimõtlemine peaks sulle juba andma aimduse, kas oled kõik ikka läbi mõelnud.

Minu esialgse äriplaani sisukord oli 2lk pikk ja mõningate muudatustega (muutsin hetkel ära kohad, mis kirjeldavad otse minu pakutavaid teenuseid, sest noh… ei ole vaja kõike ka teada) on see nüüd siin teie ees. Muidugi on see selline teatav mall, kus vastavalt sinu tegevusalale peaks olema kirjeldatud võibolla toode või mõned muud aspektid aga saate aru küll eks… Mingi mall vähemalt on ees mille järgi otsustada…

(vabandust selle jama kvaliteedi pärast muidugi!)

Äriplaani sisukord

Kas saad öelda, et kõikidele punktidele on sul vastused olemas?

Edaspidi kirjutan juba täpsemalt sellest mis võiks erinevate punktide all välja toodud olla ning mida silmas pidada. 🙂

Edit: Peale seda kui sain Töötukassalt eitava vastuse, viisin äriplaani sisse mõned muudatused (ehk kirjutasin 20 lehekülge teksti juurde) ning esitasin plaani uuesti. Uus plaan sai ka toetuse, seega julgen nüüd rohkem rääkida sellest mida ja kuidas äriplaanis kirja panna.

Selle uue plaani järgi nägi sisukord välja selline:

(taaskord natukene nigel kvaliteet, aga kui pildil klikite saate info kätte.)

Sisukord

Põhiliselt pikenes plaan siis Teenindamise peatüki arvelt, kuid nipet-näpet sai juurde lisatud ka Konkurentsi (USP näiteks, mis enne polnud eraldi välja toodud vaid ainult jutu sees) ning ka Turundusmeetmestiku peatükki. Kuna peale seda oleks viimasele leheküljele jäänud ainult mõni rida, otsustasin ka plaani eelnevad ja uued lisad sinna kirja panna. Nüüd näete sedagi osa.

Täpsemalt aga räägin kõikidest peatükkidest eraldi järgmistes postitustes, mida saad vaadata klikkides üleval sildil “Ettvõtlusest & Äriplaanist”.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Üks mõte “Äriplaan – Kuidas alustada?

  1. Pingback: Äriplaan – Ärikeskkonna analüüs | Days Worth Living!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga