Soovitused uutele algajatele blogijatele…

Ma tegelikult ei saa öelda, et ma eriline ekspert olen blogimises aga samas päris võhikuks ma ka ennast ei pea. Olles sellises grupis kus reklaamivad ennast erinevad uued blogijad, näen ma igapäevaselt, et uute blogide arv muudkui kasvab. Selle üle on mul ainult hea meel. Ühe vanema/pikaajalisema blogijana aga tundub mulle, et on midagi mida keegi pole neile uutele veel välja tahtnud öelnud, kuid mida keegi sellegi poolest tegema peaks… Ju ma siis olen täna see “keegi”.

Nimelt on mulle silma jäänud, et hüppeliselt on hakanud kasvama just noorte blogide arv. Ma räägin siin täpsemalt siis sellistest (enamasti) 10-15 aastastest tüdrukutest, kes sageli blogi loonud mõne sõbrannaga koostöös. Võimalik, et loodud on ka kaks erinevat blogi mida siis omakorda reklaamitakse ja toetatakse. Suurem osa selliseid blogisid tundub aga olevat loodud millegi/kellegi mõjutusel. Kas on mõjutuseks olnud keegi, kes tundub nii cool ja lahe  või on uuel blogijal soov saada näiteks tasuta kraami nagu paljud teised ja vähesel määral näen ma muidugi ka neid kellel midagi rohkemat ka öelda/näidata on. Ma sooviks nii väga, et need noored kes blogi loonud on kirjutaksid sinna ka omi mõtteid elust ja kõigest muust, mitte ei küsiks esimese asjana seda millest inimesed sooviksid, et nad kirjutaksid. Mina ei tea millest sa kirjutama peaksid. Sa peaksid ikka ise selle välja mõtlema!

idk

Seega tegelikult ei ütle ma selle peale midagi halba, et inimesed blogima on otsustanud hakata ja alati on mul hea meel kui noortel on piisavalt ettevõtlikust enda tegemistest kirjutada. Ka ma ise olen ju alustanud pea, et samas vanuses. Küll aga vanema blogijana klikin ma tihti korra mõnel uuel saidil ja see on ka kõik. Järgmise klikiga läheb aken juba kinni ja kauemaks ma sinna uude blogisse pidama ei jää. Miks? 

Ma ei tahaks öelda, et asi on lihtsalt selles, et olen neist noortest vanem ning ei suuda nendega samastuda (sest nii vana ma ka pole!), vaid pigem on minu meelest probleem selles, et enamikel nendel uutel blogidel puudub selline sügavam mõte mida ma otsin. Tundub, et kõik need Älice megaa põnevad elud ja muud sellised jutud (millest ma ka varem kirjutanud olen – link siin) on noored natukene segadusse ajanud ning seetõttu paistavad paljud arvavat, et siin elukeses on peatähtsad erinevad peod, pildistamised ja muidugi tasuta nänn ja giveawayd.

really

Pea iga teine uus blogitutvustus on kirjutatud sõnadega: “Hakkasin/hakkasime ka siis blogi pidama. Andke nõu millest võiks kirjutada. Esimese 30/50/100 followeri täitumisel toimub ka esimene GIVEAWAY! Followige!” Ja kui sa siis lõpuks lähed vaatama kellega tegu on, siis on blogisse tehtud esimene postitus, mis räägib lühidalt sellest, et on keegi kes seda blogi kirjutab. Ta käib kusagil koolis kusagil linnas, talle meeldib pildistada ja shopata ja võimalik, et ta vihkab ka kooli ja muidugi enda vanemaid, kes tema vabadust piiravad aga muidu on elu lill ja sõbrantsid on mega toredad. Kõik. Rohkem sa midagi teada ei saa, sest uus blogija pole veel mitte ühtegi oma mõtet sinna kirjutanud.

Mida mul selle peale kosta on? Asjaolu, et kellelegi meeldib endast metsas või mujal teepervel pilte klõpsida ei pane mind seda blogi jälgima. Ka ei tõmba mind teadmised, et sinu esimene tund oli mata, teine esta, siis oli vaheaeg ja siis te vedelesite niisama koolipeal ringi. Sellisel juhul tundub mulle, et sinu blogi jälgijateks saavad suure tõenäosusega sinu enda tuttavad ja sõbrad, keda rohkem huvitab see mitmes tunnis sa mõnel päeval käisid. Isegi kui blogi jaoks klõpsitud pildid on hästi tehtud ei jää ma sinna pidama kui sinu pildistamistel puudub idee ja pigem oled niisama klõpsinud pilte kord pargipingil, kord maja ukse ees, kord trepikojas. Mina, kes ma olen natukene kauem juba bloginud, tahan lugeda midagi sisukamat ja näha midagi sisukamat. Arvamust millegi kohta. Mõnda huvitavat retsepti või kohta või asja mida ma ise veel avastanud ei ole. Kui sa pildistad ennast, siis kas sa teed ootd (outfit of the day) postitusi või on sellel pildistamisel mingi muu idee? Mingi stsenaarium mida te läbi tegite? Punamütsike ja kuri hunt? Printsesside teepidu? Mida iganes. Aga see, et sa käisid päeval viies tunnis, vahetunnis tegid kaks pilti, siis oli kool läbi ja sul oli peale seda sõbrannaga mega lõbus, kahjuks ei pane enamikke inimesi sinu blogi jälgima ja huvituma sinust ja sinu mõtetest. Kirjuta siis vähemalt miks teil mega lõbus oli? Mis nali see selline oli, mis selle päeva nii lõbusaks tegi? Mida sa arvad tundidest, õpetajatest, koolist, koolisüsteemist, koolitoidust, ilmast, mis sulle elus meeldib, mis ei meeldi jne jne. Anything!

ryan

Ma tean, et see jutt siin võib tunduda natukene kuri aga ma südamest loodan, et seda võetakse pigem sõbraliku soovitusena (millena see tegelikult mõeldud on) ja see paneb noori mõtlema ning leidma enda uuele blogile mingi mõtte peale uute riiete, sõbrannadega klõpsitud tavaliste piltide või giveawayde. Minu blogi näiteks räägib minu erinevatest projektidest ja ettevõttest mida vaikselt üles ehitan. Millest sinu blogi räägib?

Seega kolm lihtsat soovitust algajale blogijale…

1) Mõtle enda jaoks läbi miks sa selle blogi loonud oled. Kas lihtsalt selleks, et saaksid öelda, et sul on nüüd blogi? Või tahad sa midagi tähtsat kirjutada, näidata või öelda? Tahad äkki, et paari aasta pärast oleks tore meenutada erinevaid vahvaid ettevõtmisi mida oma blogis oled kajastanud? Sellisel juhul ei ole sul ju kohe vaja 100 followeri, et teha giveawaysid. Ühte või teistpidi peaksid endale selgeks tegema mis on sinu ajendid blogimiseks ning leidma siis kas oled valmis just neid ideid ja mõtteid ja sündmusi võõraste inimestega jagama.

2) Leia oma blogile mingi teema. Millest sinu blogi räägib? Mille poolest see erineb kõikidest teistest blogidest? Kas sa tegeled järsku millegi eriti huvitavaga? Mõne spordialaga? Käsitööga? Teed palju huvitavaid projekte? Sulle meeldib kokata? Kirjutada erinevatest toodetest arvustusi? Või on sul üldse palju arvamusi ilmaelu kohta? Elu kohta selles kohas kus sa elad? Mida sa tahaksid kirjutada? Näiteks erinevatest ilutoodetest? Oma koolivälistest tegemistest? Reisimisest? Spordist? Tööst? Hobustest või konnadest minu poolest… jne. Aga lihtne läbiv teema käisin-koolis-siis-sõbrannaga-väljas-meil-oli-mega-tore kahjuks ei võida sulle palju jälgijaid.

3) Peaksid meeles pidama, et blogi kirjutamine nõuab järjepidevust ja palju tööd. Juba minu väljatoodud punktide läbimõtlemine peaks olema “töö” mille ära teed. Kui sul juba alguses puuduvad igasugused ideed millest kirjutada siis võid suhteliselt kindel olla, et jääd ruttu jänni. Keegi ei taha jälgida blogi kus millestki ei kirjutata ega midagi näidata. Mõtle enda jaoks selgeks kust saad inspiratsiooni. Ja kui sul peaks tulema inspiratsioonipõud, siis kust sa nö uut jõudu ammutad? Mis on sinu jaoks tähtsam… Kas palju jälgijaid või oma mõtete väljaütlemine ja avaldamine? Kas oled valmis leidma nädalas või kuus korra või rohkem aega kirjutamiseks või piltide tegemiseks? Ja kokkuvõttes kas oled valmis oma blogile pühenduma?

Nii lihtne see tegelikult ongi. 🙂

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

12 mõtet “Soovitused uutele algajatele blogijatele…

 1. Ann B

  No kui mul oleks motivatsiooni teha sellest teemast postituse siis teeksin ma selle veel teravama, nii et ära muretse, kõik su öeldul on tugev tugi taga. See hiljutine teismeliste blogide moeröögatus on lausa kurb. Pluss 80% blogides istuvad ikka veel selle esimese postituse taga: palun aidake mul välja mõelda millest võiksid kirjutama hakata; kas saaksite välja tuua mõned soovitused blogi välimuse juures (blogi on pm automaatteema peal); varsti juba palju-palju postitusi (mida ei näe ikka veel).
  Aga mis sa ikka kurjam teed, noor pea on noor pea.

  Vasta
  1. Sirli Lump Postituse autor

   Eks võibolla kui ise oleks sellisel nö tehnikaajastul selline noor ja mõtted puuduksid, siis võiks isegi komistada selliste vigade otsa. Minul nii noorena isiklikku arvutit ei olnud (milles kogu aeg istuda) ja nüüd olen ma selle eest ikka väga tänulik. 🙂
   Aga keegi peab välja ütlema ka need asjad, sest muidu noored ei õpigi. Kriitika tuleb vastu võtta ja selle najal end arendada. Vähemalt nii ma arvan. 🙂

   Vasta
 2. Eveliis

  Ma olen samuti juba ammu sama asja peale mõelnud, et kas tõesti blogid on vaid selleks, et midagi sheerida, followida, giweawayda. Nii palju kui ma aru saan, siis blogi võiks ikka mingeid emotsioone, kogemusi ja muud edastada.

  Ma ise hakkasin näiteks aastaid tagasi anonüümselt blogima enda nö teraapiaks, sest töökoht, kus tol hetkel töötasin ajas mind hulluks. Kurjast Mutrikesest on ajapikku saanud hoopiski pool-beebiblogija. Endalegi üllatuseks on nende aastatega ka aina rohkem jälgijaid tekkinud blogil. See ei olnud blogi alustades üldsegi eesmärk omaette. Nüüd aga muidugi meeldib mulle aina rohkem kui inimesed minuga kaasa räägivad. Kiidavad või laidavad.

  Vasta
   1. Eveliis

    Vot eks ühtepidi on kurb, et Mutrike “surma” pidi, oleks lõpuks lausa raamatu saanud temast kirjutada. Aga samas kui mind poleks avastatud ja ma ikka oleks see mõttetu mutter edasi, kes teab, kas Diipki olemas oleks, sest seal ettevottes suudeti ikka enesehinnang väga madalaks trampida;)

    Vasta
 3. Marina

  Mida sina vanamutt ka asjast tead:D See oli nali muidugi praegu, aga ma arvan, et just nii need teismelised seda teksti lugedes mõtlevad.
  Ise olen sinuga täiesti päri ja asjal võiks mingi sügavam mõte olla. Mitte, et mul endal neid jube palju oleks, aga mingi läbiv stiil vähemalt.

  Vasta
  1. Sirli Lump Postituse autor

   Isegi kui mõni nendest noortest nii mõelnud on siis mingil põhjusel pole ta julgenud seda siin välja öelda. 😛
   Võimalik, et seda pole juhtunud just seetõttu, et isegi kui see noor on minu peale pahane, siis ta ei saa kuidagi eitada seda, et minu jutus järsku ka tema jaoks terakene tõtt on. 😉

   Vasta
 4. Pingback: Kas blogimine vajab restarti? | Days Worth Living!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga