Äriplaan – Toode/Teenus

Hoiatus! Puhtalt äriplaaniteemaline postitus.

Selles peatükis saab lõpuks asuda asja kallale ning rääkida sellest, millist toodet või teenust sinu ettevõte pakkuma hakkab. Kui sa pakud toodet, siis tuleb selles peatükis lahti seletada kõik seda toodet puudutavad aspektid ning kui sa pakud teenust, pead seletama kõike seda, mida sinu teenus/teenused hõlmavad. Näiteks, kui sa pakud fotograafi teenust, siis pead sa seletama täpselt, mida see teenus endast kujutab ehk kohaleminek, pildistamine, järeltöötlus, ajakulu, hind ja kõik muu selline.

Kindlasti peaksid peatükis välja tooma lisaks toodete/teenuste omadustele ka nende eelised ja unikaalsuse. Mida paremini kirjeldad sa ka klientide vajadust (tehtud uuringud ja muu selline) toote/teenuse järele, seda kergem on sul endal tulla vastu nendele samadele vajadustele ning arendada oma toodet/teenust vastavaks.

Selleks, et sul oleks kergem oma toodet või teenust lahti seletada, soovitan jagada peatüki neljaks osaks: 1) Toote/teenuse vajadus, 2) Toote/teenuse kirjeldus (vajadusel ka alapunktidena), 3) Hinnakujundus ja 4) Toote/teenuse arendus. Sissejuhatuseks võid muidugi kirjutada üleüldiselt oma toodetest/teenustest ning lisadest (lisatooted, lisateenused) mida pakud.

Toote/teenuse vajadus

Küsimused, millele peaksid vastama selle peatüki sees:

 • Miks sellist toodet/teenust vaja on?
 • Milline on kasutegur sellise toote/teenuse loomisel? Millist kasu saab klient?
 • Mille poolest erined just sina kõikidest konkurentidest ehk siis teisisõnu, miks just sind on vaja? Millised on olemasolevate toodete/teenuste puudused? Kas sinu toote/teenuse puhul on miinused kõrvaldatud? Kui ei ole, siis kuidas need puudused korvad?
 • Milline on turu suurus? Ehk toote/teenuse turukõlbulikkus ja konkurents. Kas tegu on uudistoote/teenusega või on see juba olemas?

Toote/teenuse kirjeldus

Põhimõtteliselt on see peatükk koht, kus tuleb enda toode või teenus kirjutada lahti nii, et ka kõige suurem võhik sellest aru saaks. Siinkohal sain mina peatüki jagada alapeatükkideks. Küll aga taaskord punktid, millele saad peatükkides keskenduda:

 • Kellele on sinu toode/teenus suunatud? ehk millised on kriteeriumid, mille alusel sa valid välja oma kliendid või kellele lähened. Milline on sinu sihtrühm jms.
 • Kõik mis puudutab sinu toodet/teenust ehk milline on selle olemus, väljanägemine, sisu, palju maksab, millest hind oleneb, kas sõlmitakse mingeid lepinguid jne.
 • Kuidas toodet/teenust kasutada ehk kelle poolt, miks (kvaliteet, hind, kaasaskäiv teenindus) jne.
 • Põhitoodetele/teenustele pakutavad lisatooted/teenused (hooldus, remont jms).
 • Kui suur on tõenäosus, et toodet/teenust hakatakse kopeerima? Kas on vaja patenteerida? Toodet või teenust puudutavad seadused ja määrused.
 • Kuidas on tagatud toote/teenuse kvaliteet?
 • Mis iganes veel toote/teenuse kohta pähe tuleb ja mainimist väärt on.

Hinnakujundus

Mille põhjal kujundad oma toodete/teenuste hinna? Tabelid, arvutused ja kõik muu selline on siin peatähtsateks. Lihtsalt õhust hinda võtta ei saa ehk siis sinu toote/teenuse hind peab olema põhjendatud. Milline on toote/teenuse omahind või turuhind, kui palju kliente kuus võib olla (mille järgi sa seda võtad), milline on konkurentide hind ja mis on eelised konkurentide ees. Välja võib tuua ka võrdluse konkureerivate toodetega. Samuti võid välja tuua maksetingimused, garantiitingimused jms.

Arvestama peaks kõiki tootmiskulusid nagu:

 • konkureerivate toodete hind
 • majanduse üldseis ja turuhind
 • firma maine
 • jaotuskanalite juurdehindlus
 • tootmismaht
 • hinnamääraja üldised teadmised tootest/teenusest

Toote/teenuse arendus

Kuhu plaanid pikemas perspektiivis enda toodet/teenust arendada? Mis ajaks mingi osa valmis peaks olema ja kuidas see tuleviku mõttes sinu ettevõttele kasu toob? Milline on siht teisisõnu. Näiteks kui plaan on tulevikus arendada toote pakendit, peaksid sellest siin kirjutama. Või teenuse puhul näiteks arendada veebipõhiseid programme või muud säärast, siis on see selleks õige koht.

Hetkel sellest peatükist kõik. Küsimused võid kirjutada nii postituse alla kui meilile (selle leida ülevalt kontakti alt) ning ülejäänud äriplaaniteemalisi postitusi saad lugeda klikkides üleval “Ettevõtlusest & Äriplaanist” sildil. 

Edu kirjutamisel!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga