Äriplaan – Tootmine/Teenindamine

Hoiatus! Puhtalt äriplaaniteemaline postitus.

Kuigi tootmise ja teenindamise peatüki kohta räägitakse tihti seda, et ei maksu laskuda liialt detailidesse, tuleks sul siiski meeles pidada, et pead kirja panema kõik detailid, mis puudutavad sinu tegevust ja on selle seisukohast olulised. Näiteks oli minu teenuse üks osa aruannete koostamine, kuid Töötukassa tõi välja selle, et ma pole kirja pannud, kui kaua ühe aruande tegemine aega võtab. Minu jaoks oli loogiline, et midagi sellist üles loetleda on… noh imelik. Aga nende jaoks ei “suuda nad hinnata minu teenindamise jõudlust”, kui nad seda pisikest fakti ei tea. Seetõttu panin ma kõik sellised asjad sisse äriplaani parandades ja ei jätnud midagi juhuse hooleks.

Selles peatükis peaksid kirjeldama nt kavandatava ettevõtte asukohta ja varustamise kanaleid ning tegevust. Kus sa tegutsed, kuidas inimesed sinuni jõuavad, mis kellaaegadel nad seda teha saavad, kuidas nad sinu tooteid/teenuseid ostavad, kes nendega tegeleb jne jne. Samamoodi nt oli minu jaoks loogiline, et kui mul on koduleht, siis inimene leiab sealt kontakttelefoni numbri või e-maili ning saab nii teenuse broneerida. Kuna ma aga seda pisikest lauset kirja ei pannud, tekkis ülevaatajal koheselt küsimus, kuidas inimesed minuni jõuavad. Lihtsalt mainimine, et ettevõttel saab olema koduleht (ning mul oli isegi kodulehe hinnapakkumine ette näidata), ei olnud piisav.

Kindlasti võid võrrelda ka enda tootmis/teenindamisprotsessi konkurentide omaga ja tuua välja enda plussid või miinused ning tulem kliendile. Nt miks on sinu jaoks oluline omada ruume just selles asukohas, kas lähedal olev parkimine on sulle tähtis ja kuidas sinu asukoht või mistakes omadus selle juures on parem, kui konkurendil.

Mida kirjeldada:

  • Ettevõtte hooneid/ruume ja asukohta
  • Ettevõtte varustamise, tooraine või sisseostetavate toodete/teenuste infot
  • Ettevõtte seadmeid ja tarkvara ehk kasutatavat tehnoloogiat
  • Ettevõtte tegevuse võimalik mõju keskkonnale
  • Tooteid/teenuseid ja nende hindu
  • Töötajate graafikut ja mille alusel see koostatakse
  • Milline on töötajate töötasu ja mille alusel see määratakse; boonussüsteemid ja kõik muu
  • Mis kellast mis kellani kestab tööpäev?

Kindlasti peaksid kõige juures määralema selle, kes vastutab teatud ülesannete eest. Kes võtab vastu kõnesid, kes koostab aruanded, kes tegeleb raamatupidamisega ja kes tegeleb graafikutega.

Tähtis on ka see, mille alusel ja kuidas kavatsed leida töötajad (eellepingud, kui sul need on), kuidas ja kas nad vajavad koolitamist jne. Minul nt olid sellel hetkel lõppenud läbirääkimised ruumide osas. Need olid kindlad ning samuti olid mul olemas eellepingud vastavate töötajatega, kes olid oma ala spetsialistid ja ei vajanud koolitamist. Lisaks tõin ma välja listi inimesi (koos nende allkirjadega), kes minu tegevust toetasid ning oma sõna andsid, et sellist ettevõtet oleks vaja. Kõikide nende puhul oli tegu sama ala spetsialistidega. Samuti saad siin välja tuua ka kõik partnerid ja sisseostetavate toodete/teenuse ettevõtted, kellega sul on juba varasemad kokkulepped olemas.

Märgi ära ka käivitusperioodi pikkus ning too välja nimekiri asjadest, mida ettevõte alustamiseks vajab. Nt koduleht, ruumid, arvutid, mis iganes muud seadmed ja asjad. Koonda need tabelisse ning märgi iga eseme ja asja taha, kas tegu on millegagi, mis sul juba on olemas või on see järsku kas Töötukassa toetusega plaanitav ost või omafinantseering. Nii näevad ülevaatajad ka seda, kui palju on sul täpselt alustamiseks raha vaja, kui palju peaksid nemad sulle andma ning kui suur on sinu omafinantseeringu protsent. Mitte miski ei ütle rohkem, et sa oled sellesse asjasse investeerinud ja kogu täiega sees, kui see, et kaalul on ka sinu enda raha!

Alapeatükk – Koduleht ja sotsiaalmeedia

Kuna minu jaoks oli koduleht üks olulisemaid asju ettevõtte töös, siis kirjeldasin ma antud alapeatükis seda millist infot kodulehelt leida võib ning muidugi ka ettevõtte Facebooki ja Instagrami kontosid, mis luuakse. Kõik selleks, et jõuda paremini inimesteni ning võimaldada neil teenuste kommenteerimisel ja hindamisel kaasa rääkida. Samamoodi saab selles peatükis rääkida sellest, kuidas sa oma kodulehe teatavaks teed, kuidas lased selle google’is paremale kohale tõsta või muud sellist, mis sulle konkurentsieelise annab.

Alapeatükk – Kontorimööbel

Sellist peatükki ei olnud ma esimeses äriplaanis plaaninud ja seega midagi sellist kirja ei pannud, kuid peale seda kui mulle vead välja näidati ja ära öeldi, oli seal üks põhjus ka see, et ma polnud kirjeldanud, mille järgi ja miks olen ma otsustanud osta ettevõttele just sellise diivani (mille jaoks ma raha palusin). Tegu oli kõige kallima asjaga minu esemete nimistus ja noh ilmselgelt soovis Töötukassa teada, miks ma olen just selle diivani valinud.

Et enam selline jamps ei korduks muidugi, võtsin ma kõik üksipulki lahti ja kirjutasin miks mul oli vaja kahte lauda, just seda diivanit, selliseid kappe ja riiuleid jne jne jne. Kõik panin kirja. Ei tea, kas kellelgi teisel seda just nii tugevalt vaja läheb, kuid kui sul on mingid kindlad asjad, mille jaoks sa raha küsid ning nende maksumus ületab… ütleme, et 1000 eurot, siis soovitan need kirja panna ning loetleda üles, miks sul on just täpselt neid asju vaja.

Alapeatükk – Koostööpartnerid ja toetajad

Samuti toodi minu äriplaani tagasilükkamisel välja asjaolu, et ma polnud lahti kirjutanud seda, kes täpselt olid ettevõtte toetajad ning kes nad on. Lisasse olin ma muidugi ilusti nende nimekirja ja allkirjad pannud, kuid see oli kõik. Kuna mul oli seal ka palju kuulsaid nimesid, siis ei näinud ma täpsustamiseks vajadust. Peale tagasilükkamist aga võtsin ma üksipulki läbi kõik stilistid, moetoimetajad ja fotograafid ning kirjutasin paari üksiku lausega kõigi 19ne kohta kes nad on, millega nad on silma paistnud, kuidas nad ettevõtet aitavad ja koostööd teevad või kuidas nõustavad ja kasu toovad. Vot nii.

Hetkel sellest peatükist kõik. Küsimused võid kirjutada nii postituse alla kui meilile (selle leida ülevalt kontakti alt) ning ülejäänud äriplaaniteemalisi postitusi saad lugeda klikkides üleval “Ettevõtlusest & Äriplaanist” sildil.

Edu kirjutamisel!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga